Youtube Gizlilik Modu Nedir ve Nasıl Etkinleştirilir?

Instagram Direct Message (DM) ile Gönderilen Mesajı Geri Alma Nasıl Yapılır?
22 Ekim 2018
Türkiye’de Sosyal Medya Kullanımı
19 Kasım 2018

Youtube Gizlilik Modu Nedir ve Nasıl Etkinleştirilir?

Youtube Paylaşımları Nasıl Yapıyor?

YouTube, bir videoyu kendi web sitesinde veya blogundan iframe kodu kullanarak paylaşmanıza olanak tanır. Kodu kopyalayıp kendi sayfanızın arayüzüne yapıştırmanız yeterlidir ve eklemek istediğiniz video sayfanızda görünecektir. Ziyaretçileriniz videoları siteden ayrılmadan Youtube üzerinden izleyebilir.

Ziyaretçi videoyu izlemese bile Youtube giriş yapan kişiden veri almaktadır, bu da ayrı bir sorun oluşturur. Bu, kullanıcının bir web sayfasını açtığı sırada sayfasına yerleştirilen çerezler aracılığıyla yapılır. Bu çerezler kullanıcıları izlemek, hedefli reklamlar sunmak ve kullanıcının profiline bilgi eklemek için kullanılır. Herkesin bir profili vardır.

Youtube Gizlilik Modu Neden Kullanılmalıdır?

Gizlilikle geliştirilmiş modu etkinleştirdiğinizde YouTube, izleyiciler tarafından video görüntülenmedikçe, sitenizi ziyaret eden kullanıcıların sitelerinde bulunan bilgileri toplayamaz ve depolayamaz.

Artık, Google yalnızca kullanıcı oynat düğmesini tıkladığında ve videoyu izlediğinde veya bazı kapasitede etkileşimde bulunduğunda veri toplar. Videoya dokunmazsanız, hiçbir veri toplanmayacaktır.

Devam eden tüm gizlilik ve güvenlik tartışmalarının ardından, gizlilik ve geliştirilmiş mod hakkında bilgilendirmek istedik. Bu mod, kullanıcıların gizliliğini sağlar ve verilerinin istemediği sürece alınmasını 3. Parti kişilerle paylaşılmasını engeller

Youtube’da Gizlilik Modu Nasıl Etkinleştirilir?

  • Youtube gizlilik modu olmasına rağmen, bu özelliği bilmeyenler kullanmasın diye Google bunu Default kapalı olarak getirdi. Gizlilik modunu açmak için;
  • Paylaşmak istediğiniz videoyu yeni bir sekmede açın. Videonun altındaki “paylaş” düğmesine tıklayın.
  • Sonrasında , ağınızdaki kişilerin isimlerini , paylaşıma hazır bir bağlantı ve yerleştirme düğmesi gibi bazı seçenekleri göreceksiniz.
  • Gömme seçeneğini belirlediğinizde, kopyala yapıştırılmaya hazır bir iframe kodu görürsünüz.

Biraz aşağı kaydırdığınızda  gizlilik geliştirilmiş mod seçeneğini en altta bulacaksınız. Etkinleştirmek için kutuyu işaretleyin. Şimdi, geriye doğru kaydırmaya ve kodu kopyalayıp istediğiniz yere yapıştırmaya hazırsınız. Kullanıcılarınızın verilerinizin güvende olduğundan ve gizliliklerine saygı gösterildiğinden emin olabilirsiniz.

Bu kodu sitenize eklediğinizde, ziyaretçileriniz YouTube videolarını izlerken Google onların verilerini alamayacaktır. Tüm sosyal paylaşım platformları Google, YouTube gibi devler, kişilerin verilerini izin almadan alamaz, paylaşamaz ya da kullanamaz. Yasalar ile korunan bu haklarımızı kendimiz de koruyabiliriz. Ancak korumak için yapılması gerekenleri net bir şekilde bilmemiz gerekiyor. Bu yazımızdaki adımları izleyerek hem kendinizin hem de var olan site ya da sitelerinizin ziyaretçi verilerini koruyabilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir