Türkiye’de Sosyal Medya Kullanımı

Youtube Gizlilik Modu Nedir ve Nasıl Etkinleştirilir?
22 Ekim 2018
Instagram Alışveriş Özelliği Nasıl Açılır
17 Aralık 2018

Türkiye’de Sosyal Medya Kullanımı

We Are Social ve Hootsuite’in birlikte yayınladığı raporda en güncel dünya internet kullanım istatistlerini ülke ülke açıkladı.

81 milyon nüfusa sahip ülkemizde;

  • Nüfusun %67’sini oluşturan 54.3 milyon internet kullanıcısı
  • Nüfusun %51’ini oluşturan 51 milyon aktif sosyal medya kullanıcısı
  • Nüfusun %54’ünü oluşturan 44 milyon aktif mobil sosyal medya kullanıcısı var.

Rapora göre Türkiye’de toplam 51 milyon sosyal medya kullanıcısı var ve bu kullanıcıların 44 milyonu mobil cihazlar ile sosyal medyaya bağlanıyorlar. Görüldüğü gibi en aktif sosyal medya platformu Youtube. Onu hemen Facebook ve Instagram takip ediyor. Ardından Twitter ve Google+.

 

2017 yılında Facebook istatistikleri incelendiğinde 2 milyar kullanıcı ile lider konumundaydı. 2018 sosyal medya kullanım istatistiklerine göre Facebook 2.1 milyar kullanıcı ile yine birinci sırada karşımıza çıkıyor. En çok kullanılan ikinci platform olan Youtube‘u Instagram takip ediyor. Bu sıralamanın geçen seneki sosyal medya istatistikleri ile aynı olduğunu görüyoruz. Ancak bu yıl Tumblr kullanıcı sayısı Twitter kullanıcı sayısının önüne geçmiş durumda. Sosyal medya pazarlama faaliyetlerinizde bu sıralamayı dikkate almanızı öneririm.

 

Ek Bilgi: Aylık aktif Facebook kullanıcı sayısı 2.1 milyara ulaşmış durumda. Bu oran geçen sene Ocak ayına göre %15 artmış. Facebook’un toplam kullanıcı sayısının %56’sı erkek, %44’ü kadınlardan oluşmaktadır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir