LINKEDIN REKLAMLARI

Facebook, Twitter ya da Instagram; sosyal medya reklamları kapsamında günümüzde oldukça fazla kullanılmaktadır. Ancak genel olarak benzer düşünce yapısına sahip profesyonellerin ağı olarak görülen Linkedin, 2017 yılında 500 milyon kullanıcıya ulaşarak sosyal medya reklamları için önemli bir mecra durumuna geldi. Profesyonel Linkedin'i pazarlama aracı olarak kullanabilirsiniz ve Linkedin reklamları ile de hedef kitlenize ulaşabilirsiniz.

İnternetin önde gelen profesyonel ağlarından bir tanesi olan Linkedin, bütün sektörlerde geçerli olmak üzere benzersiz bir ağ fırsatı oluşturma ve iş arayanlar için de ciddi bir çevre imkanı sağlamaktadır. Durum böyle olunca Linkedin gün geçtikçe daha fazla pazarlamacı, ürünlerini, hizmetlerini ve içeriklerini tanıtmak için bu platform üzerinden reklamlar yapmaya başladı.

Peki, Linkedin reklamları konusunda pek bilgi sahibi değilseniz, nasıl reklam vereceksiniz? Kendi Linkedin reklam kampanyanızı nasıl gerçekleştirebilirsiniz? Linkedin Reklam Modelleri nelerdir?

Linkedin reklamlarını kendiniz de yapabilirsiniz. Bunu Linkedin üzerinden gerçekleştirebilirsiniz ama profesyonel bir reklam ajanstan yardım almanızı öneririz. Çünkü sizin ihtiyacınıza göre daha doğru hedeflemeler yaparak reklam bütçenizi de doğru şekilde kullanılmasını sağlar.

Linkedin reklamları üzerinden hedef kitlenizi ünvan, kariyer geçmişi ve lokasyon kriterleri ile hedefleyebilirsiniz. Bu özellik diğer sosyal medya ağları üzerinde bulunmayan bir derinliğe sahip olma fırsatı sunar.

Linkedin reklamları; - Linkedin Anasayfa,
- Linkedin Profil sayfası,
- Linkedin Grup sayfaları,
- Linkedin Gelen Kutusu,
- Linkedin Arama Sonuç Sayfası gibi alanlarda profesyonellere gösterilir.

Linkedin reklamlarında hedefleme seçenekleriniz;
- İş ünvanı,
- Sektör,
- Ülke,
- Yaş,
- Cinsiyet,
- Kıdem şeklindedir.

Linkedin Reklam Modelleri:

- Linkedin Text Ads (Metin Reklamlar): Ulaşmak istediğiniz profesyonel kitleyi belirleyerek onlara uygun hazırladığınız reklam metinlerinin olduğu reklam kampanyasıdır. Tıklama veya gösterim başına ücretlendirme yapabilirsiniz.

- Linkedin Sponsored Content (Sponsorlu Reklamlar): En çok tercih edilen sosyal medya mecrası olan Facebook reklamlarında olduğu gibi gönderiyi öne çıkartan bir reklam modelidir. Şirket sayfanızda var olan içerikleri ön plana çıkararak ya da sıfırdan yeni içerikler oluşturabiliyorsunuz.

- Linkedin Display Ads (Display Reklamlar): Display reklamlar diğer reklam modelleri ile aynı hedefleme seçeneklerine sahiptir. Ancak Linkedin Display Reklamlarında banner alanlarının konumlarını ve farklı alternatifli boyutlarını siz belirleme şansına sahipsiniz. Linkedin Display Reklamları özellikle sitelere trafik çekmek istenildiğinde daha da verimli olacaktır. - Linkedin Sponsored InMail (Sponsorlu Linkedin Mailleri): Linkedin, Sponsored InMail reklam modeliyle 500 milyon kullanıcısına e-mail ile ulaşma fırsatı sunuyor. Reklam verenler diğer reklam modellerinde olduğu gibi Linkedin Sponsored InMail reklamlarında da hedefleme yapma fırsatı buluyor. - Linkedin Follow Company Ads (Şirket Takip Reklamları): Daha çok şirketler, Linkedin üzerinden kişi sayısını arttırmak için kullanmaktadır. Linkedin Follow Company Ads modelinde, şirketler hedef kitlelerini teşvik etmek için şirket ile eşleşmiş şekilde profillerini gösterir. Bu çalışma sayesinde şirket ile bağlantı kurulması sağlanır.