INSTAGRAM REKLAMLARI

Instagram’da Nasıl Reklam Verilir?

Instagram reklam; marka bilinirliğini üst seviyelere taşımak ve hedef kitleye en doğru şekilde ulaşmak adına kullanılan bir reklam alanıdır. Sosyal medyanın ve dijital gücün potansiyel kitle tarafında büyük bir etkisi olduğu çok açık. Instagram da, bu sosyal medya alanları üzerinde geç bir çıkış yakalamasına rağmen kısa sürede büyük bir aktif kullanıcı kitlesi yaratmıştır. Elde edilen dijital güç ise reklamların aktif olması ile birlikte daha büyük bir rağbet oranı ortaya çıkarmıştır.

Markanızın müşterilerinize aktif olarak görülmesi ve onları etkileşime yönlendirmesi adına Instagram kullanımı ve Instagram reklamları sizlere yardımcı olacaktır. Bu aktif mecranın sunmakta olduğu reklam hizmeti, doğru hedef kitle ile başarılı pazarlama stratejileri elde etmenizi sağlamaktadır.

Satış oranlarınızı arttırmak, doğru hedeflemeler ile gereksiz maliyetler harcamadan hedef kitlenize markanızı iletmek ve sektörünüze en uygun şekilde Instagram reklamları kurgulamak konusunda profesyonel hareket etmek önemlidir. Bunun için bir Instagram reklam ajansı ile çalışma yürütebilir ve işe en sağlıklı şekilde başlayabilirsiniz.

Instagram reklamları hem yönetim alanı, hem reklam kurgusu hem de görsel kalitesi gibi birçok önemli detay barındırır. Reklamlarınızın sektörünüze ilişkin hedef kitleye uygun bir dil ile görülmesi reklam başarısını etkileyen kilit faktörlerdir. Bir kadın ayakkabısını erkek hedef kitleye sunmak sağlıklı bir hareket değildir. Aynı zamanda reklam metinleriniz potansiyel kitlenizin dilinden konuşmalıdır. Çünkü ilgi ancak bu şekilde uyandırılabilir. Instagram reklamları tüm detayları ile bir bütün olursa başarılı olunabilecek bir alandır. Bu sebeple profesyonel bir ajans ile çalışmak gereksiz bütçe harcaması ile başarısız reklam sonuçlarını ortadan kaldıracaktır. Instagram reklamları ile ilgili olarak biraz da veriler ile devam edelim.
Görsel Öne Çıkarma

Marka için uygun görsel ve içerik seçilen hedef kitleye gösterilir. Resmin üzerine ya da eklenen butona tıklanarak doğrudan internet sitesine veya Instagram sayfasına yönlendirme sağlanır.
Video Öne Çıkarma

Öne çıkartılmak istenen video, seçilen hedef kitleye gösterilir. bu instagram reklam modeli son dönemde çok daha ilgi çekici ve tıklanma oranının daha yüksek oluğu görülmüştür.
Uygulama İndirme

Uygun görsel öne çıkartılarak, belirlenen hedef kitleye gösterilir. Fotoğrafa ya da butona tıklandığında uygulama indirilir.
Çoklu Görsel Öne Çıkarma

En fazla 5 görsel, kaydırma yöntemi ile kullanıcılara sunulur. Resmin üzerine ya da eklenen butona tıklanarak doğrudan internet sitesine veya Instagram reklam sayfasına yönlendirme sağlanır.
Instagram'ın Kuruluşu Ve Reklam Süreci

Kevin Systrom ve Mike Kreiger tarafından 2010 yılında kurulan ve kuruluşundan itibaren bir buçuk yıl geçmeden 100 milyon aktif kullanıcıya ulaşan popüler fotoğraf paylaşım platformu Instagram, 2012 Nisan ayında Facebook tarafından 1 milyar dolara satın alınmıştır. Facebook reklamları ile yüksek başarı yakalayan şirket, 2015 Eylül ayında Instagram reklamlarını Türkiye, Meksika, Hindistan ve Güney Kore’nin olduğu 30 ülkede daha kullanıma sunmuştur. Instagram reklamları kısa sürede dünya çapında hızla büyüme kaydetmiştir ve son dönemde Türkiye'de de büyük ilgi görmüştür. Instagram Ödeme Seçenekleri ve Instagram Reklam Modelleri Nelerdir?

Tıpkı Facebook'ta olduğu gibi Instagram reklamlarında da gösterim (CPM) ve tıklama (CPC) başına ödeme seçenekleri mevcuttur. Instagram reklamları içerisinde reklam modeli olarak kullanabileceğiniz 3 farklı seçenek yer alır. Bunlar; Tek resim (Photo Ads), çoklu resim (Carousel Ads) ve video reklam (Video Ads) dır. Elbette ki tüm bu reklam modellerini kullanırken kullanıcı deneyimini göz önünde bulundurmak gereklidir. Kullanıcıların olumsuz yönde etkilememesi için Instagram reklamları içeriğinde hedefleme ve ilgi alanı gibi birçok farklı algoritma bulunmaktadır. Bu alanların profesyonel şekilde yürütülmesi ile satış stratejileri ve marka bilinirliği büyük oranda arttırılmaktadır.