Instagram Alışveriş Özelliği Nasıl Açılır

Türkiye’de Sosyal Medya Kullanımı
19 Kasım 2018

Instagram Alışveriş Özelliği Nasıl Açılır

Instagram alışveriş özelliği Türkiye’de aktif olduğu andan itibaren büyük ilgi gördü. Hali hazırda Instagram’dan satış yapan küçük büyük bir çok marka e-ticaret sitelerine yönlendiren etiketler sayesinde Instagram’ı daha verimli bir şekilde kullanmaya başladılar. Instagram alışveriş özelliği onaylatılması gereken bir özelliktir. Biz sizler için Instagram alışveriş özelliği nasıl açılır? araştırdık. Bu blog yazımızda detaylı bir şekilde Instagram hesabınızın alışveriş özelliğini açmayı öğreneceksiniz.

Adım adım Instagram alışveriş özelliği açma

Instagram üzerinden alışveriş yapılabilmesi için öncelikle işletmenizin belirli ülkelerde olması gerekir. İlk olarak Amerika, Kanada gibi ülkelerle başlayan bu özellik kademeli olarak Türkiye’de de kullanılmaya başladı. Henüz tüm markalar tarafından kullanılmasa da çok yakında e-ticaret sitesi olan herkes kullanabilir hale gelecek. Instagram şimdi alışveriş yap butonunu aktif hale getirmek için;

 1. Hesabınız ticaret ilkelerine uyan bir işletme profiline sahip olmalıdır. 
 2. Bu hesabın aynı zamanda bir Facebook işletme sayfası bulunması gerekmektedir. Eğer bu şekilde bir sayfanız yoksa Instagram hesabınız ile bağlantılı olarak bu sayfayı açın. Dikkat! işletme sayfasında yaş sınırlaması, ülke sınırlaması ve satın alma mesajı bulunmamalıdır.
 3. Instagram işletme profilinizi size ait bir Facebook ürün kataloğu ile bağlamalısınız. Facebook kataloğu oluşturmak için iki yöntem izleyebilirsiniz. Birincisi Facebook sayfanıza bağlı  bir mağaza oluşturabilirsiniz. İkinci yöntem ise business managerı kullanarak bir katalog oluşturabilirsiniz. Instagram alışveriş kataloğu nasıl oluşturulur. Yazımızdaki adımları izleyerek yeni bir Instagram alışveriş kataloğu oluşturabilirsiniz.
 4. Hesabınızın kontrol edilip onaylanması gerekecek. Eğer yeni bir katalog oluşturduysanız bu noktada kataloğunuz da kontrol edilecektir. Kataloğunuz onaylandıktan sonra hesabınız onaylanacaktır.
 5. Instagram ürün etiketleme nasıl yapılır? Yazımızın devamında bulunmaktadır. Ürünleri etiketlemeye başlamadan önce Instagram uygulamasının son sürümünü kullandığınızdan emin olun. Bunun dışında telefonunuz da güncel olsun.

Instagram ürün etiketleme nasıl yapılır?

 • Instagram işletme hesabınıza giriş yapın. Profilinizdeki üç nokta ya da çark işaretine dokunun.
 • İşletme ayarları içerisinde alışveriş kısmına dokunun. Sonrasında devama tıklayın.
 • Shopping on instagram özelliği dahilinde kullanmak istediğiniz kataloğu seçin. Bu aşamadan önce kataloğunuzu oluşturmuş olmanız gerekmektedir.
 • Katalog seçiminden sonra bitti butonuna dokunun.
 • Bu noktadan sonra ürünlerinizi etiketleyebileceksiniz.

Instagram “Ürünleri görmek için dokun” butonu nasıl yapılır?

Şimdi sizlere adım adım instagram alışveriş gönderisi veya hikayesi oluşturmayı anlatacağız.

 1. Instagram hikayesi ya da Instagram gönderisi oluşturun.
 2. Paylaş ekranına geldiğinizde ürünleri etiketle seçeneğine dokunun. Sonrasında ürün çıkartması/etiketini seçin. Hikayelerde ürün öne çıkarmak için ise “çıkartma” simgesine dokunduktan sonra ürün çıkartması seçeneğine tıklamanız gerekmektedir.
 3. Sonrasında kataloğunuzdan etiketlemek istediğiniz ürünü seçmeniz gerekiyor. Etiketinizi ya da çıkartmanızı istediğiniz ürünün yanına sürükleyin.
 4. Oluşturduğunuz hikaye ya da gönderiyi paylaşın.

Unutmayın ki;

 • Instagram hikayelerinde (storylerde) her hikayede sadece bir ürün çıkartması kullanabilirsiniz.
 • Hikayeleri yayınladıktan sonra üzerinde düzenleme ya da değişiklik yapamazsınız. Düzenleme yapmak isterseniz hikayeleri silip yeniden oluşturup yeniden yüklemeniz gerekir. Hikayeleri oluştururken çıkartma metnini, rengini ve ürün adını düzenleyebilirsiniz.
 • Tek bir Instagram postunda 5 ürüne kadar ürün etiketi ekleyebilirsiniz. Çoklu görsel postlarında ise 20 ürüne kadar etiketleme yapılabilir.
 • Kataloglarınız güncellendikçe yeni ürünlerinizi de direk Instagram alışveriş hesabınızda etiketleyebilir hale gelirsiniz. Kullanıcılar çanta işaretine dokunduklarında sizin belirlediğiniz ürün ismi, fiyatı ve bilgisini görürler. Bir gönderi postu ya da hikaye üzerinden direk ürünün detayına ulaşabilirler. Burada detaylı bilgileri görebilir, benzer ürünleri görebilir satın almak isterse de alışveriş sitesine yönlendirilebilirler.
 • Herhangi bir Instagram postunda hem insan hem de ürün etiketlemek mümkün değildir. Eğer herhangi bir iş birliği varsa burada ürünü post içerisinde etiketleyip kişiyi metinde mentionlayarak (bahsederek) etiketleyebilirsiniz.

Instagram alışveriş gönderiminde etiketlemek istediğim ürün görünmüyor, neden?

Instagram alışveriş gönderilerinde ürün etiketleyebilmeniz için bu ürünün katalogda olması lazım. Eğer ürün katalogda olduğu halde etiketlerde çıkmıyorsa bu durumda ürün onaylanmamış demektir. Ürünün ilkeleri ihlal ettiği ya da tekrarladığı görünüyor olabilir.

Shopping on Instagram’ı nasıl kullanmak gerekir?

Burada hitap ettiğiniz ülke veya hedef kitlesine göre ayarlamalar yapmanız gerekir. Mesela global bir markaysanız dilinizi ona göre global olarak seçmelisiniz. İşletme profili istatistiklerinden hangi kitleye hitap ettiğinizi görebilir, para birimi seçimi ile dil seçiminizi ona göre yapabilirsiniz.

Instagram alışveriş özelliği onaylanmadı, neden?

Instagramın alışveriş özelliğinizi onaylaması için kataloğunuzdaki ürünlerin tamamının doğru ve eksiksiz bir şekilde girilmiş olması gerekir. Aynı zamanda belirtilen ticari ilkelere de uygun olması önemlidir. Eğer bir süre içerisinde hesabınız onaylanmazsa Instagram ile iletişime geçebilirsiniz. Hesabınızın onaylanmaması durumunda da nedenlerini soruşturabilir ve gerekli düzenlemeleri yapıp yeniden başvurabilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir